Přihlášení
Září 2014

Téma, které vás zajímá, ale stydíte se o něm mluvit!

Štěnice, blechy, švábi, potkani…

Téma, které vás zajímá, ale stydíte se o něm mluvit!

Provázejí lidstvo po celou dobu jeho existence.Současnou civilizací, která na hygienu a sterilní pořádek klade stále vyšší důraz, jsou však tito nechtění domácí souputníci považováni za znak špíny, ostudy a nižšího společenského statusu.

Díky tomu se o nich příliš nemluví. Kdo by se chtěl chlubit tím, že jeho dítě mělo vši, celá rodina skrývala kousance od štěnice a co teprve restaurace, která zažila invazi švábů či myší. Tady již nejde o to, co řeknou sousedi, ale o živobytí, ztrátu dobrého jména, hostů a o kontroly z hygieny.

O čem se nemluví, to jako by neexistovalo. Většina lidí tak ani neví, jak někteří z těchto škůdců lidí vypadají, a mylně je považují za stejně historické pohromy, jako jsou mor či pravé neštovice. Specializované deratizační firmy však vědí, že především ve městech, kde je velká koncentrace ubytovacích prostor, potravinářských provozů a silná migrace lidí, je výskyt těchto živočichů stálý. Intenzita výskytu záleží na několika faktorech. Rozhodující roli hraje způsob a rychlost, jakou se škůdci likvidují, dodržování pravidelného monitoringu, roční období, které je úzce spjato s jejich migrací, a celá řada dalších faktorů. Navíc běžně dostupné prostředky na likvidaci škůdců jsou účinné pouze krátce a mají jen repelentní účinek, což má za následek, že se stav po čase opakuje. Navíc většinou ve zvýšené míře.

A jak většinou vypadá první setkání se šváby, štěnicemi či blechami?

Jako z učebnice jej popisuje příběh paní Šárky z Prahy 10, jedné z klientek deratizační firmy:

„Než jsem jednoho večera zjistila, že mi ve dřezu dovádí skutečný rus, vůbec jsem si nepřipouštěla možnost, že bych tohoto nevítaného hosta mohla někdy mít u sebe doma JÁ! Byla jsem sice z dob spaní pod širákem otrlá vůči hmyzu a myškám, to se ale týkalo přírody, nikoliv mé domácnosti! Nyní jsem byla plná pocitu hnusu a nabyla rozhodnutí, že do kuchyně už prostě nevkročím. Co když otevřu zásuvku či vyndám hrnec a bude tam další odporný brouk. Naštěstí v tu chvíli zazvonila kamarádka, před kterou jsem se marně snažila zakrýt své pocity (včetně hanby) a namluvit jí, že v kuchyni neteče voda, a tak si spolu nemůžeme dát kávu. Místo opovržení jsem se však dočkala jejího vlastního příběhu, se kterým se mi kupodivu nikdy předtím nesvěřila. Před dvěma lety se její rodina několik týdnů nemohla zbavit blechy, kterou si zřejmě přivezli z dovolené z Itálie při zkoušení oblečení v krásném outletovém městečku při cestě domů. Blechu či její další kamarádky se nedařilo z bytu vyhnat, přestože vše pečlivě vyprali a vydezinfikovali prostředky z drogerie. Ty však příliš neúčinkovaly, přestože na etiketě sliboval výrobce pravý opak. Manžel po další noci hrůzy vzal situaci do svých rukou a pozval domů odbornou firmu, která rychle a účinně problém vyřešila.

Díky kamarádce jsem tedy neopakovala její chybnou cestu a zavolala doporučenou deratizační firmu. Ta po telefonické poradě dodala monitorovací pásky a po zjištění výskytu ošetřila kuchyň gelem. Kapičky umístili v zadní části linky, v šuplíkách, u odpadu, prostě u „chodníků“, kudy se brouk prochází. Po určité době firma položení gelu pro jistotu zopakovala. Od té doby máme klid. Dalším společným krokem s deratizační firmou bylo zjistit případný výskyt rusů u všech sousedů v celém domě. Naštěstí jsme zareagovali rychle, a tak bylo brzy po problému. Nyní už po své zkušenosti i z vyprávění deratizačních odborníků vím, že si nikdo nemůže být jist, zda si s nákupem nepřinese i brouka nebo z krásné dovolené v kufru štěnice... Pokud by se mi ale něco takového opět stalo, nemusím se stydět a vím, kam se obrátit. Třeba jen o radu na bezplatnou linku nebo pro monitorovací pásky, které se za těch pár korun rozhodně vyplatí.“

A co doporučují odborníci?

Kateřina Řeháková z deratizační firmy WSi s. r. o. připomíná zejména důležitost rychlého objednání služeb specializované firmy, která okamžitě zajistí položení účinné látky. Tím si klient ušetří nejen peníze investované do neúčinných běžně dostupných prostředků, které likvidaci škůdců jen prodlužují, ale zejména nervy a čas strávený stálým úklidem ve snaze mít opět byt bez nevítaných hostů.

Více informací o tom, jak vypadají škůdci a jak se s nimi co nejúčinněji a nejrychleji vypořádat, najdete na www.deratizace.com.

Lucie Libovická

inzeraty