Přihlášení
Březen 2015

Šest nejčastějších chyb domácích kanceláří aneb dejte vaší pracovně Gen

Ať už využíváte home office nebo trvale pracujete z domova, domácí kancelář pečlivě promyslete ze dvou dobrých důvodů. Jednak proto, aby váš osobní život zcela nezastínila práce, a aby se vaše pracovní morálka nezhroutila jako domeček z karet.

Šest nejčastějších chyb domácích kanceláří aneb dejte vaší pracovně Gen

Co se volby místa týče, k práci leckdy postačí promyšlený pracovní kout, nicméně mnohem výhodnější variantou je samostatná pracovna. Její největší předností je fakt, že po skončení pracovní doby vyjdete z místnosti a pečlivě za sebou zavřete dveře pracovního života se všemi jeho termíny či fakturami.

Níže uvádím 6 nejčastějších chyb domácích kanceláří, přičemž některé z nich často potkáváme ve standardních kancelářích firem a organizací.

  1. Koukáte do zdi

Základní pravidlo při zařizování kanceláře zní, že nejlepší místo v prostoru má obsadit nejdůležitější prvek pro výkon práce. Tím prvkem bývá standardně pracovní stůl. Pokud můžete, vyhněte se stolu u zdi. Pracovní stůl přiražený čelem ke zdi vaší kanceláře sice uspoří místo, ale bohužel také i váš nadhled nebo inspiraci. Natočte tedy stůl tak, abyste před sebou měli inspiraci – výhled z okna, motivující obraz či dekoraci apod.

  1. Nevidíte dveře

Pracovní stůl by měl být vždy umístěn tak, abyste od něj pohodlně dohlédli ke dveřím. Toto umístění v člověku vyvolává příjemný dojem, že ovládá situaci v místnosti. S největší pravděpodobností vás nechodí lekat nečekaní hosté, ale pocit, že máte kancelář pod kontrolu, vám dovolí pracovat efektivněji.

  1. Kancelář ve sklepě

Ať už máte kancelář ve sklepě či suterénu, je pravděpodobné, že časem začnete ztrácet radost. Suterénní prostory neoplývají světlem a okny, které zprostředkovávají kontakt s okolím. Dlouhodobá práce v uzavřených prostorách se skromnými okny a denním svitem může podporovat prožitky negativní emocí - melancholie, vztahovačnost, deprese aj. A v takovém rozpoložení se nepracuje efektivně.

  1. Pracovní stůl v ložnici

Jestliže nebydlíte v garsonce, zkuste se vyhnout tvorbě pracovního koutu se stolem v ložnici. Vzhledem k vysokému počtu krachujících manželství současnosti je práce v místnosti symbolizující nejhlubší partnerský vztah přinejmenším riskantní.

  1. Kancelář jako zpověď z osobního života

Váš pracovní prostor by měl vypovídat výhradně o vaší pracovní náplni a stylu práce. Veškeré zařízení a dekorace by měly striktně odkazovat na to, čím se živíte. Nic proti rámečku s fotkou vašich dětí na stole, ale nikdy nedovolte, aby odkazy z vašeho osobního života zabraly více než pár centimetrů krychlových prostoru vaší kanceláře. Osobním upomínkám vyhraďte jedno skromné místo (pracovní stůl) a zbytek zasvěťte funkčnímu zařízení a designu, který vás motivuje k práci. Važte si svého osobního života natolik, že se jím nebudete zabývat v práci.

  1. Kanceláři chybí Gen

Každý interiér, obdobně jako člověk, má svůj Gen. Genem máme na mysli všechny informace o funkci, kvalitě a působení konkrétního prostoru na uživatele.

Když mluvíme o kvalitním Genu domova, často používáme výraz „zabydlet se“ nebo „bydlet šťastně“. Když hovoříme o kvalitním Genu kanceláře, používáme výraz „pracuji efektivně“.

Gen vaší kanceláře tvoříte v momentě jejího zařizování, ať si to uvědomujete nebo ne. Gen v sobě nese váš záměr pro práci v kanceláři, proto jej nepodceňujte. Při tvorbě Genu si položte následující otázky: Jakou mám osobnost? Jaké osobní kvality potřebuji při práci podpořit? K čemu všemu mě má kancelář motivovat? Vaše odpovědi vám pomohu nalézt klíčový styl a koncepci vašeho pracovního prostředí.

Pro design vaší kanceláře můžete využít zejména tuto logiku psychologie prostoru:

A)     Čím vzletnější a tvořivější osobnost máte, tím klidnější a tlumenější kancelář potřebujete, např. jednoduché linie, těžší sedací nábytek.

B)     Pokud vás trápí usedlost, rozhodně se nebojte zapojit výraznější barvy na dekoracích (vínová, zelená) a odlehčený styl.

C)     Jestliže pracujete s klienty a chcete budit zdání seriózního profesionála, vsaďte na bílou nebo černou.

D)     Jestliže chcete navazovat vztahy a prohlubovat důvěru, používejte jemné a přírodní odstíny.

 

Kamila Hasik

Autorka je průvodkyní a koučkou osobní a interiérovou změnou. Provází klienty jejich životními změnami a ukazuje jim, jak se díky nim posunout o úroveň dál. S klienty spolutvoří GEN jejich interiéru, konzultuje a navrhuje interiéry tak, aby své obyvatele podporovaly v naplnění jejich záměrů a snů.  

www.kamilahasik.cz

 

inzeraty