Přihlášení
Březen 2014

Punarnava pomocník při jarní detoxikaci organismu

Tato indická trvalka patří do palety bylin využívaných v ajurvédské medicíně, ve které má své stálé místo díky širokému využití.

Punarnava  pomocník při jarní detoxikaci organismu

Jak už z překladu názvu Punarnava vyplývá

(„ta, která omlazuje tělo“ či „ta, která přivádí zpět k životu“), využívá se tato bylinka zejména k detoxikaci a ozdravení organismu. Pomáhá upravovat zažívání, je součástí léčby obezity, pomáhá při zmírňování otoků, využívá se při léčbě onemocnění jater i ledvin, účinkuje protizánětlivě při onemocnění močových cest a při revmatismu, snižuje cholesterol, podporuje pocení při teplotách, využívá se i při léčbě astmatu. Její použití by mělo být při vážných potížích konzultováno s lékařem, nedoporučuje se užívání dětem mladším 12 let a těhotným ženám.

Použití

Z rostliny můžeme po celý rok využívat její listy pro přípravu čaje, léčivý je i kořen.

Pěstování

Punarnava není mrazuvzdorná. Od jara do podzimu ji můžeme v květináči umístit na slunné venkovní stanoviště a před prvními mrazy ji umístit na světlé místo v místnosti s teplotou od 10 do 12°C. Po tuto dobu omezujeme zálivku. Rostlina ocení dobrou kompostovou zeminu a substrát. Během růstu ji přihnojujeme přírodními hnojivy a pravidelně ji zakracujeme, čímž podpoříme její bohatší a kompaktnější vzrůst.

Sazenice Punarnavy zakoupíte za 30 Kč v Zahradnictví Petr Novotný Průběžná 195, Jesenice

tel. 241 932 120

inzeraty