Přihlášení
Září 2014

Lékárna v květináči

Dong Ling Cao a Gunara Procumbens neboli Sambung Nyawa

Lékárna v květináči

Dong Ling Cao

Rabdosia rubescens nebo čínsky Dong Ling Cao je trvalka původem z Číny. V tradiční čínské medicíně se používá zejména v boji proti rakovině.

Pěstování

Tato trvalka není v našich podnebních podmínkách mrazuvzdorná, pěstujeme ji tedy v květináči, který od jara do podzimu umístíme ven na slunné stanoviště, v zimě přeneseme do světlé a bezmrazé místnosti. Ocení propustnou hlinitopísčitou zeminu a pravidelnou zálivku. Není náročná na pěstování a v létě bohatě kvete modrofialovými květy.

Využití

Dong Ling Cao se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě rakoviny prsu, prostaty, jícnu a jater. Aktivními složkami v rostlině jsou oridonin a rebescenin, u kterých bylo prokázáno, že inhibují růst rakovinných nádorů. Doporučuje se i při problémech s otoky v krku, bodnutí hmyzem, uštknutí hadem, zánětech mandlí atp. Umí pomoci při žaludečních problémech, zlepšuje trávení a tlumí záněty. Čerstvé či sušené listy užíváme ve formě čajového výluhu.

Gunara Procumbens neboli Sambung Nyawa

V celé Asii hojně využívaná léčivka umí snižovat vysoký krevní tlak i cholesterol, doporučuje se také při cukrovce a rakovině.

Pěstování

Tato tučnolistá léčivka není mrazuvzdorná, pěstujeme ji tedy v květináči od jara do podzimu venku na polostinném až slunném stanovišti a před prvními mrazy ji přemístíme do světlé místnosti s teplotou nad 10 °C. Ocení kvalitní zeminu a během vegetativního období přihnojování organickými hnojivy. Kvete zajímavými žlutozlatými květy.

Využití

Sambung Nyawa má v léčitelství široké využití. Doporučuje se při léčbě cukrovky i vysokého tlaku, snižuje cholesterol, je účinným pomocníkem při astmatu, alergiích, migrénách a ledvinových kamenech. Jsou uváděny i její protirakovinné účinky. Vzhledem k tomu, že se doporučuje 2-4 ks mladých lístků nalačno žvýkat, dokáže léčit i záněty dásní, hrtanu a desinfikovat dutinu ústní. Lístky lze i sušit a použít v podobě čajového výluhu.

Tyto v Čechách velmi těžko dostupné rostliny můžete zakoupit za cenu 50 Kč/kus v našem zahradnictví od 2. září.

Zahradnictví Petr Novotný

Adresa: Jesenice u Prahy, Průběžná 195 (ulice za poštou), tel. 241 932 120

inzeraty