Přihlášení
Únor 2017

Každou hudbu musíte vnímat srdcem

Šťastná, milující a plná pozitivního adrenalinu. Tak působí v civilu naše přední operní pěvkyně a sólistka Národního divadla Andrea Tögel Kalivodová, která se s rodinou zabydluje v Psárech. V listopadu oslaví devětatřicáté narozeniny a dvouletému synovi Adrianovi přivede příští rok v únoru na svět sourozence. A vedle toho má kopu pracovních plánů.

Každou hudbu musíte vnímat srdcem

V Psárech žijete teprve pár měsíců, můžete už říct, jestli to byla dobrá volba?
Manžel se po hezkých rodinných nemovitostech pídil již delší dobu. Nehledali jsme zcela konkrétní lokalitu, ale chtěli jsme dům pěkný, prostorný a s pozitivní energií. Takový jsme objevili právě tady v Psárech začátkem letošního roku. Poprvé jsme tu byli v únoru a cítili jsme zde tak dobrou a pozitivní energii, že jsme tu chtěli hned zůstat. Byla to láska na první pohled a jsme tu velice spokojení. Máme strašně fajn sousedy, všechny ženy jsou tu takové temperamentní, věnují se nejen rodině, ale rovněž své práci, což je mi blízké.
Kde jste bydleli předtím?
Bydleli jsme ve velkém bytě se zahradou v Dolních Břežanech, takže zdejší lokalitu známe dobře. Máme tuto oblast moc rádi, nádherné psárské lesy, kde rostou houby, je tu opravdu krásná příroda, která je pro nás důležitá a pro děti naprosto ideální. Náš dvouletý syn Adrianek je nadšený, když vyběhne z domu ven. A příští rok v únoru čekáme ještě druhý přírůstek do rodiny. Vyhovuje mi také zdejší klid, z něhož můžu načerpat energii pro práci, pomáhá mi uvolnit se a dobít baterky, abych pak mohla dát energii na jeviště. Navíc je odtud nejen kousek do Prahy, ale taky na výpadovku na Brno, kde mám rodiče.
Jak se Vám daří kloubit práci s běháním kolem malého syna?
Je to náročné, ale zatím to jde velmi dobře. Adrianek je velmi temperamentní a zvídavý, pořád se chce něco učit, něco dělat, něco vynalézat. Zkrátka extrémně živé a rychlé dítě, takže je pochopitelně náročnější udržovat koncentraci na jeho uhlídání a přepínat ji na práci, člověk to musí mít perfektně zorganizované. Ale manžel mi hodně pomáhá a je řekněme takový praktický. Umožňuje mi, abych se stále věnovala své profesi, snaží se, aby nebyly zmatky a abychom měli pohodu. Máme také úžasnou hlídací tetu, bez které bychom se absolutně neobešli. Zná Adrianka už od miminka a kdybychom ji neměli, byli bychom úplně v háji. I babičky se dle svých možností snaží, moje maminka Naďa je z Moravy, ale přispívá svou troškou do mlýna.
Co si za manželovou pomocí konkrétně představit?
Mám v něm velkou oporu, je empatický a chápe značnou obtížnost mé profese. A když byl Adrianek menší, hodně přiložil ruku k dílu i po praktické stránce. Vždy mi dával i důležitou psychickou podporu. Má uplynulá sezóna byla hodně náročná, ale přes léto se mi podařilo naplnit své přání a celé prázdniny jsem se věnovala synovi a rodině. Od září mám už zase sezónu docela plnou, takže máme i doma všechno naplánované až do prosince. Organizace času naší rodiny jede zkrátka trošku podle toho, kde zpívám a co dělám. A to, že se dokážeme všichni domluvit a vyjít si vstříc, je klíčem k úspěchu, k tomu, že všechno funguje tak, jak by mělo.


Čekáte další dítě, bylo tak rychle v plánu?
Nebylo, ale máme velkou radost! Příroda a jakási moudrost shůry nám to naplánovaly daleko lépe, než bychom to naplánovali my s manželem. Předpokládala jsem, že si s manželem o dalším potomkovi promluvíme asi tak za rok. Ale s pokorou a velkým respektem k přírodě musím přiznat, že si začínám uvědomovat, co znamená pouhý rok ve vývoji a plodnosti ženy. Je velký rozdíl, jestli je ženě devětatřicet nebo čtyřicet let. Je moc dobře, že těhotenství přišlo teď, za rok by třeba už mohlo být spojeno s nějakým stresem a tlakem. Jsem spíš spontánní člověk, který se raduje z přítomného okamžiku, mám ráda přirozené věci, bez křeče. A v těchto záležitostech je příroda chytrá, myslím, že je dobře, když to člověk trošku nechává na ní.
Bude to dcera nebo druhý syn?
Sice už víme, jakého pohlaví miminko bude, ale tentokrát to bude tajemství až do porodu. U prvního dítěte jsme to vykřičeli do světa, ale nyní to nechceme říct ani rodině. Nicméně jsme velmi spokojení, myslím, že to příroda opět zařídila tak, jak měla. Jsme rádi a moc se těšíme.
Dva měsíce po porodu syna jste natočila CD Moje nej. Bude nové CD i po druhém porodu?
Nějakou představu o novém cédéčku už mám a ano, chci ho natočit příští rok. Víte, mně se právě v takových obdobích nejlíp pracuje. Když jsem těhotná, tak dostávám dobré nápady, a když porodím, cítím zase velkou euforii. CD Moje nej jsem nazpívala s Filharmonií Hradec Králové a vzniklo tak, že jsem si v těhotenství vybrala a připravila skladby, které bych v uvozovkách označila za nejbližší svému srdci, nejraději je zpívám a na koncertech mají největší úspěch. Jde o průřez třemi klasickými sférami – baroko, opera a muzikál. Takový dárek i pro ty posluchače, kteří by si CD s operou nikdy nekoupili.
Jaký vztah má ke klasické hudbě Váš manžel?
Velmi pozitivní, byť se jako podnikatel pohybuje v úplně jiném oboru. Strašně ho baví nejen opera, ale i komplet celé divadlo, včetně baletu a činohry. Nemá sice vzdělání v kulturním a uměleckém oboru, ale můžu říct, že si s ním často popovídám erudovaněji než s člověkem, který má tři vysoké školy. Má velmi vytříbený hudební sluch a je velmi vnímavý, a to je zásadní, protože hudbu musíte vnímat srdcem, to nejde naučit.
Ovlivnilo narození syna Váš hlasový projev?
Narození Adrianka velmi pozitivně ovlivnilo nejen můj zpěv, ale celý můj život, práci i osobní vývoj mne jako ženy. Jsem mnohem víc empatická, ale zároveň i tvrdší. Vždy jsem věděla, co chci, a byla jsem rázná, ale nyní jsem na tom s rozhodováním a pohledem na priority, práci a vůbec na život ještě mnohem líp. Ale ono je to vlastně logické. Když máte v životě jasno a pevnou půdu pod nohama, lépe se vám pracuje a rozhoduje, kouká a žije. A samozřejmě se to odráží i v mém hlase – je v něm víc něhy, má větší škály, rejstříky, i barvy jsou pestřejší.
Vedle řady úspěšných představení, za všechny jmenujme Carmen v Národním divadle, chystáte něco nového?
S operními kolegyněmi Pavlínou Senić a Terezou Mátlovou máme nový hudební projekt – trio, které se jmenuje Opera Divas. Už s ním máme naplánované i adventní koncerty. Vedle toho budu mít pochopitelně i sólové vánoční koncerty a také další představení úspěšného hudebně-literárního projektu Královna zpěvu Ema Destinnová, v němž vystupuji s herečkou Barborou Kodetovou a svou dvorní klavíristkou Ladislavou Vondráčkovou. Ještě během podzimu se pak začnu připravovat na novou roli v překrásné operetě J. Offenbacha Orfeus v podsvětí, která bude mít premiéru v červenci 2017 na scéně Hudebního divadla Karlín. Na roli Venuše, římské bohyně smyslnosti, krásy a lásky se velmi těším.

Renata Malinová

inzeraty