Přihlášení
Září 2014

Hurá do školy!

Poradna speciálního pedagoga

Hurá do školy!

Moje dcera jde nyní do první třídy. Ve školce měla spoustu kroužků - je velmi aktivní, nejraději by dělala všechno. Mám jí je s nástupem do školy omezit? Které vybrat?

Některé děti nedokáží odhadnout své síly a nejraději by byly při všem. Je na Vás jako rodiči, abyste určila rozumnou míru. Ponechte dceři raději sportovní aktivity než ty, v nichž se musí opět učit. Již v předškolním věku nepřirozeně nutíme děti, aby byly v klidu více, než je nutné. Většinou si k tomu bereme na pomoc televizi nebo počítač, jinak by u žádné činnosti samy tak dlouho nevydržely sedět. S nástupem do školy jsou nároky na udržení pozornosti ještě větší.

Ze speciálně-pedagogického hlediska musím zdůraznit, že by si rodiče měli uvědomit, že dva pohybové kroužky po hodině týdně jsou pro předškolní i školní dítě málo. V poradně se setkávám s mnoha dětmi se zhoršenou koncentrací pozornosti, špatnou koordinací, ale i s vadným držením těla - to vše má pak vliv na horší výsledky ve škole. Rodiče se tomu diví: „Jak je to možné? Vždyť Honzík sportuje. Chodí každý týden na fotbal a plavat!“ Obě aktivity jsou skvělé, ale bohužel je to málo. Není potřeba organizovat dětem kroužky na každý den, stačí, když půjdou pěšky do školy a ze školy, na hřiště, budou jezdit na kole nebo skákat přes švihadlo.

Pohybové kroužky školním dětem obecně doporučuji v rozumné míře (maximálně dva týdně), případně přidat ještě ten, který dítě hodně baví. Nejdůležitější je být s dětmi po škole venku, vždyť i tam můžete procvičit velkou část učiva - čtením tabulí a nápisů, počítáním kolemjdoucích, atd. Obecně platí, že to, co zažijeme, si pamatujeme nejlépe. Děti nemusí při učení celou dobu sedět.

Své dotazy můžete posílat na adresu: redakce@infokompas.cz

Mgr. Marina Šimanová, speciální pedagog

www.poruchyuceni.com, tel. 604 780 883

Další články z rubriky Poradna:

Zvažujete odklad školní docházky?

Dyspraxie neboli vývojová koordinační porucha

Proč se doma dětem špatně učí?

Advokát radí

Advokát radí

Advokát radí

Poradna speciálního pedagoga

Každoroční hra finančák versus poplatníci začíná. Jste připraveni?

Některé e-shopy nevracejí poštovné – obcházejí tak zákon

Změny pro obchodní společnosti podle nového občanského zákoníku

Dovolená podle nového občanského zákoníku

Kontrolou svých pojistek můžete ušetři

Dědická smlouva

Nepodceňujte své dluhy

 

inzeraty