Přihlášení
Září 2013

Historie slepená ze sirek

Oheň prý - podle legendy - dal lidem Prometheus. Už primitivní národy ale dovedly rozdělat oheň třením suchých dřev, později křesáním křemene do hubky nebo troudu. S tím vystačilo lidstvo až do konce 18. století.

Historie slepená ze sirek

Pak začaly dějiny zápalek. Nikdo už nepamatuje, že byly časy, kdy se sirky zapalovaly protažením mezi skelnými papíry. Ve 30. letech 19. století se objevily první zápalky fosforové. Vyráběl je i vídeňský lékárník Štěpán Römer. Hořlavá směs obsahovala bílý fosfor, minium, chlorečnan draselný a burel. Hořlavou směs připravovala lékárníkova paní a pomáhala jí služebná Marie Urbancová z Lipníku na Moravě. Zde ale do historie vstupuje romantický prvek - láska Marie k truhlářskému tovaryši Vojtěchu Scheinostovi, rodáku ze Sušice. Na svém vandru světem dospěl až k lékárníku Römerovi, aby mu hobloval dřívka na zápalky. Později spolu Vojtěch a Marie odešli do Vojtěchova rodiště a zde sami začali s výrobou zápalek. Z počátku pracoval Scheinost s manželkou až dvacet hodin denně, aby vyrobili dostatek zápalek, prodávaných pak na trzích a poutích. Časem ale vznikla tovární tradice, která prorazila do celého světa. Sušické zápalky se staly pojmem.

V roce 2006 se ze sušické sirkárny vyexpedovalo více než 400 milionů krabiček zápalek, z toho byl export plných 85 %. O dva roky později, tedy po téměř 170 letech, však dlouhá tradice výroby zápalek v továrně SOLO Sušice zanikla. Zbyla jen značka a také neuvěřitelná díla pana Tomáše Kordy, která jsou z těchto zápalek vyrobena a trvale vystavena v Pelhřimově - městě rekordů. Jedná se o světový unikát, který nemá nikde ve světě obdoby:

90 exponátů slepených z 571 871 zápalek a 248 344 zápalkových hlaviček. Celkový čas, který autor věnoval na zhotovení těchto skvostů, činí 63 310 hodin, tj. 7 let, 2 měsíce, 22 dní a 22 hodin čistého času práce. Mezi desítkami děl je mnoho replik historických objektů:

KANOPA (egyptský džbán na víno, který se vyvinul z nádoby používané k ukládání vnitřních částí těla zemřelých vyjmutých z důvodu mumifikace - balzamování). V podání Tomáše Kordy jde o 785 hodin práce, 3 437 zápalek a 7 555 hlaviček. KORINTSKÁ VÁZA (překrásná replika mramorové antické vázy pocházející z r. 2 800 př. n. l.) - 26 211 zápalek, 51 124 zápalkových hlaviček, čistý čas výroby 7 542 hodin.

Obraz egyptské královny NEFERTITI. Sirková pocta ženské kráse a starému Egyptu: 2 552 hodin – 20 416 zápalek – 5 835 hlaviček.

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Výstava zápalkových objektů, jaké nelze nikde jinde na světě spatřit a jaké už nikdy nevzniknou, neboť na takovou trpělivost, jakou měl Tomáš Korda, už prostě v dnešním světě není čas, je v Pelhřimově otevřena každý dobrý den, po celý rok.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz

 

 

inzeraty