Přihlášení
Září 2013

Fretka domácí

Fretka je domácí zvíře, které se ve volné přírodě nevyskytuje. Jedná se o šelmu z čeledi lasicovitých. Je jedinou domestikovanou kunovitou šelmou a spolu se psem nebo kočkou je jednou ze tří domestikovaných šelem obecně!

Fretka domácí

Domestikována byla již ve středověku z tchoře tmavého. Původně se využívala k lovu králíků a hubení škodlivých hlodavců, ale i jako laboratorní zvíře nebo v kožešinovém průmyslu. V poslední době se však stala hlavně domácím mazlíčkem. Díky tomu vznikla spousta barevných variant od černé až po čistě bílou, flekatou a novinkou je dlouhosrstý druh, tzv. angora. Fretka dosahuje v dospělosti hmotnosti 700 – 1800 g, délka těla je 40 – 50 cm, délka březosti 42 dnů, ve vrhu bývá 1-16 holých a slepých mláďat. Fretky jsou oblíbené převážně pro svou milou, přátelskou a hravou povahu. Jsou velice chytré, učenlivé, avšak většinou nezávislé. Zůstávají hravé až do vysokého věku.

Fretky chováme v prostorné kleci nebo voliéře; vybavení by mělo zahrnovat boudičku na spaní, různé závěsné pelíšky, tunely, houpačky a hračky. Musíme mít na paměti, že se díky anatomické stavbě těla protáhne i maličkou mezírkou, proto musí být klec či voliéra dokonale utěsněná a zabezpečená proti úniku. Fretky jsou od přírody čistotná zvířata a trus chodí odkládat do jednoho rohu, kam umístníme rohovou plastovou toaletu s vhodným stelivem, např. pro kočky. Toaletu je nutné denně čistit. Fretky krmíme živočišnou a rostlinnou potravou. Většinou podáváme suché granule nebo konzervy speciálně určené pro fretky nebo kočky. Dají se krmit i klasickým krmením, což zahrnuje syrové, případně vařené hovězí, drůbeží nebo i rybí maso s vařenou rýží, těstovinami či ovesnými vločkami. Můžeme přidávat vařenou nebo syrovou zeleninu dle chuti fretky, čerstvá či vařená vejce. Můžeme též podávat biologické krmení v podobě myší a jednodenních kuřat. Takto připravovanou stravu je nutné doplňovat o vitaminy a minerály. Fretky se očkují proti psince, leptospiróze a ze zákona je povinné také očkování proti vzteklině.

Jak je to s fretčím pachem? Charakteristický fretčí pach jsme si zvykli spojovat především s análními žlázkami. Proto byly po dlouhá léta fretkám drženým v bytě tyto žlázky chirurgicky odstraňovány. Párové anální žlázy jsou u fretek uloženy po stranách konečníku. Fretky patří mezi savce s velmi rozvinutými čichovými schopnostmi. Na čichovém rozpoznání pohlaví, individuality, reprodukční fáze a sociálního postavení se však podílejí i další zdroje pachu, jako jsou moč, trus a další mazové a pachové žlázy, umístěné v oblasti obličeje a na těle. Složení sekretu análních žláz se neliší jen mezi pohlavími, ale i mezi jednotlivými jedinci. Zapáchající substance sekretu análních žláz pochází ze specifických sloučenin síry, které jsou typické pouze pro fretky. Podobně specifické složení má také moč a sekret ostatních pachových žláz, které jsou zodpovědné za typický zápach (vůni) fretek. Každá fretka má svůj individuální zápach, který se s věkem a se zdravotním stavem jedince může měnit. Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání v plném znění je již chirurgické odstranění análních žláz zakázáno. Navíc se na celkovém zápachu fretky anální žlázy podílejí minimálně. K redukci zápachu (zejména samců) je vhodné provést kastraci, která omezí zápach zhruba o 50 - 90 %. Fretka a její ubikace udržovaná v čistotě nepáchne o nic víc než jiná doma chovaná zvířata!

Renáta Kopanicová, www.uchrta.cz

Fretka byla, je a bude

Mé příběhy jsou vždy pravdivé a šťastné. Tento se liší od ostatních tím, že má mnoho tváří. Je smutný i veselý. Začalo to krásným dnem. Byla jsem sice ještě malá, na vše si úplně nepamatuji, ale konec mám v paměti jasně. Sluníčko bylo ještě v mlze, vstala jsem a šla do školky a po pár hodinách zase zpět. Když jsem se vrátila, sestra seděla u počítače. Dala jsem jí pusu, řekla ahoj, sedla si vedle ní a zeptala se, co si prohlíží na stránce s fretkami. Vždyť zvířat už máme plný dům. Jenže máma jako malá fretku měla a nás to stále lákalo, když o ní vyprávěla.

 Netrvalo dlouho a přivítali jsme doma malého Oskárka. Měl zářivě hnědý kožíšek a tlapky jak nejbělejší sníh. Fretka nebyla žádná z těch na internetu, ale dostali jsme ji od tety Renáty, která měla doma dvě mláďata. Moje sestra ke mně přišla, objala mne kolem ramen a byly jsme moc šťastné. Chodily jsme společně na louku, na hřiště…

Ale radost netrvá věčně. Krátkých 6 let uběhlo a já seděla s Oskárkem na posteli a plakala jsem - umíral!! Počkali jsme na sestru a jeli ho k veterináři zbavit bolesti. Udělali jsme mu hrobeček a šli jsme truchlit domů. Vždy na něho budu vzpomínat!!

Uběhla nějaká doba a sestra zase dumala u internetu. To bude problém, říkala jsem si, táta už žádnou fretku nechce. Ale máma, sestra a já jsme na tom trvaly, a jak má chlap vyhrát nad třemi ženami? Ptáte se, jak to dopadlo? Jasně, že jsme vyhrály! Máme doma krásného fretčího chlapečka, jmenuje se Beník.

Sestra ho plně svěřila do mé péče. Přihlásila jsem se do klubu chovatelů fretek, abych se o těchto chundelatých kamarádech dověděla něco víc. Třeba tu s námi bude déle než Oskárek.

Zuzka Pelichová, 10 let

 

inzeraty