Přihlášení
Září 2014

Burmila, plemeno, které vzniklo náhodou

Burmila, plemeno, které vzniklo náhodou

Burmila je elegantní středně velká kočka s krátkou hustou srstí s bohatou podsadou. Základní barva srsti může být čistě stříbřitá nebo zlatá, stínovaná nebo závojová. Oči burmily jsou velké, daleko od sebe posazené s tmavým orámováním odpovídajícím barvě srsti. Barva očí je zářivá a povoleny jsou všechny odstíny zelené. U červených, krémových a želvovinových koček je povolena jantarová barva oka.

Jaká je historie tohoto krásného plemene?

V roce 1981 v Londýně v britské chovatelské stanici Astahazy paní Mirandy Bickford–Smith došlo k nechtěnému nakrytí lilové barmské kočky mladým stříbřitým perským kocourem. Kocourek měl být původně vykastrován a v rodině plnit funkci domácího mazlíčka. Z tohoto spojení se narodila čtyři stříbřitá černě stínovaná koťátka, samé kočičky. Koťátka byla tak okouzlující a zajímavá, že se paní Miranda rozhodla spolu se svojí přítelkyní Therese Clarke (chov. st. Kartush) „nové“ plemeno rozvíjet a dále chovat. Vznikly chovné programy a standard plemene. V roce 1984 se do šlechtění zapojili i dánští chovatelé pod vedením paní Birgit Nehammer (chov. st. Thamakan). Teprve v roce 1994 bylo plemeno uznáno na Valném shromáždění FIFé (Féderation Internationale Feline – Mezinárdoní federace koček), které se konalo v Praze. Zlatou varietu burmily uznalo FIFé až v roce 2012, a to velkou zásluhou českých chovatelů.

Jak vůbec vznikl název plemene?

Název burmila, angl. BURMILLA, pochází z kombinace názvů plemen - BURMese (barmská kočka) a chinchILLA (perská kočka stříbřité barvy). Kromě velkých očí a hebké srsti s atraktivním zbarvením je pro plemeno burmila charakteristická i její povaha. Společenská, velmi kontaktní, zvědavá a hravá kočka vhodná do rodin s dětmi a pro všechny lidi, kteří ocení její kočičí osobnost.

První a nejstarší burmilou v naší rodině je kocour Emillis Muf Daimont cat, CZ. Už od kotěte byl velký mazlík a závislák na mé osobě. Kde jsem byla já, tam jako můj stín byl Muf. Nejšťastnější byl v mé náruči, přední packy a hlavu položené na rameni a spokojeně předl a předl. Tato libůstka mu zůstala dodnes. Velmi rád si hraje s mávátkem. Vždycky se snaží vytrhnout mi mávátko z ruky a rozcupovat peří. Další jeho velkou zálibou jsou prázdné krabice, přepravky nebo tašky, do kterých se vždycky usadí a vítězoslavně se rozhlíží kolem sebe.

S koťátky odchovanými v naší chovatelské stanici si Muf výborně rozumí, hraje si s nimi, spí s nimi v pelíšku a nejraději si spolu hrají na honěnou po celém bytě. Druhou burmilou, která přišla po Mufovi do naší rodiny, je kočička Christina Ofi Daimont cat, CZ. Christinka je velmi jemná, něžná a „upovídaná“ kočička. Vždycky musí mít „poslední slovo“. Zároveň je výbornou a starostlivou mámou. Také je velmi tolerantní, protože dovolí našim dětem pohladit si malá koťátka v pelíšku. Je úžasné sledovat, jak z narozených „myšek“ rostou malé šelmičky, ze kterých se časem „vyklubou“ elegantní dospělé kočky. Koťátka jsou správnými parťáky pro společné hry s dětmi, u malých dětí je samozřejmě vždy nutný dohled dospělého. Burmilí koťátka si bez problémů zvyknou i na jiná zvířata, která žijí v jejich nových domovech. Koťátko Amálka mělo za kamarádky dvě potkanky. Její majitelka nám zaslala úžasné fotky Amálky objímající potkanku, Amálky a potkánka sedící společně na lavici v kuchyni nebo v potkaním domečku. Koťátko Berenika zase uzavřelo pevné přátelství s bílým švýcarským ovčákem Andrýskem. Jejich společné hry na honěnou, kdy 2 kg kotě honí 40 kg psa, jsou úsměvné a přetrvaly dodnes.

Co říci na závěr? Burmila potřebuje společnost, miluje kontakt se svými lidmi. Dokáže se nahlas ozvat a vynutit si pohlazení nebo něco dobrého k snědku. Jestliže majitelé tráví hodně času v zaměstnání, je vhodné burmile pořídit kočičího kamaráda. Burmila není solitér. Se svým kočičím kamarádem si bude hrát, navzájem si budou čistit srst a spát spolu v pelíšku. Je jedno, jestli to bude kočka z útulku nebo ušlechtilá kočka jiného plemene, nejlepší je samozřejmě další burmila. Spokojená burmila se majitelům odmění velkou přítulností a kočičí láskou. S burmilou se ve svém životě rozhodně nudit nebudete!

Eva Motáková, chovatelská stanice Elbamo Angels*CZ, www.elbamoangels.wbs.cz

inzeraty