Přihlášení
Březen 2014

Britská kočka aristokrat mezi kočkami

Jedná se o nejpopulárnější krátkosrsté plemeno. Za svou oblíbenost vděčí jedinečné, přizpůsobivé a vyrovnané povaze a velice atraktivnímu vzhledu.

Britská kočka aristokrat mezi kočkami

Jak již název plemene napovídá, pochází z Velké Británie a jedná se v podstatě o obyčejnou domácí kočku. Spousta milovníků koček kolem roku 1900 neměla dostatek finančních prostředků na pořízení tzv. exotických plemen koček, která v té době zastupovala asijská plemena, tj. např. kočky siamské nebo angorské (předchůdci dnešních dlouhosrstých perských koček). Proto začalo záměrné šlechtění těchto obyčejných koček. Zaměřilo se na stavbu těla, kvalitu srsti, její barvu a v neposlední řadě i na povahu. Na počátku chovu byla při plemenitbě přikřížena i kočka perská (její stopa se v chovu britských koček projevuje ještě dnes v podobě koťátek s delší srstí). Toto plemeno se na začátku chovalo převážně v modré barvě, která byla a stále je velice atraktivní. Po dlouholeté selekci bylo z obyčejné kočky vyšlechtěno toto impozantní, luxusní a nezaměnitelné kočičí plemeno.

Jedná se o středně velké až velké plemeno s širokým hrudníkem a s podsaditou stavbou těla. Nohy má krátké, rovné s mohutnými kulatými tlapkami. Ocas je krátký nebo středně dlouhý a má zakulacenou špičku. Váha se pohybuje mezi 4-10 kg.

Hlava vypadá velmi masivně, je kulatá, s širokými tvářemi. Uši jsou malé, krátké, špičky zakulacené, na základně široké, posazené daleko od sebe. Oči jsou velké a kulaté, barvu mohou mít různou, záleží na barvě srsti. Nos je krátký a rovný, čelo je kulaté, brada mohutná a dobře vyvinutá, krk je krátký a svalnatý. Mělo by být na první pohled poznat, zda se jedná o kočku či kocoura. Kocouři jsou větší, mohutnější a mají tzv. kocouří tváře. Srst britských koček je velice hustá, kvůli velice vyvinuté podsadě jako by odstávala od těla. Na omak je hladká, jemná, měkká, u koťat tzv. „plyšová“.

V barvě srsti je britská kočka také nepřekonatelná, má více než tři sta různých barevných variet: od plných barev (černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová atd.), přes jejich kombinaci s bílou (černo-bílá, modro-bílá atd.), želvovinovou plnou nebo v kombinaci s bílou, barvy s kresbou (tečkované, mramorované atd.), s odznaky, jaké mají kočky siamské, po barvy stříbrné, kouřové atd. I po této stránce si každý určitě najde barvu, která se mu líbí.

Další předností tohoto plemene je jeho skvělá povaha, která je klidná, vyrovnaná, velice přizpůsobivá, přátelská, snášenlivá a nevtíravá. Britky jsou také nesmírně čistotné. Koťátka jsou hravá a živá, s přibývajícím věkem se aktivita mění a v dospělosti jsou skutečnými kočičími aristokraty, které nic nevyvede z míry. Sama chovám britské kočky už 15 let. Mé nejstarší britské modré kočce jménem Whitney Lakmé bude letos už úctyhodných 18 let. Vypovídá to o zdravém jádru tohoto plemene. Tyto kočky jsou vhodné opravdu pro každého, jak do rodin s většími dětmi, tak pro lidi, kteří žijí sami. Jsou skvělé pro trvalý pobyt v bytě, uvítají ale i možnost proběhnout se venku. Péče o srst je také minimální. Platí, že čím vícekrát kočku vyčešete (několikrát týdně), tím méně potom vysáváte.

Ze své chovatelské praxe bych chtěla doporučit začínajícím chovatelům i případným zájemcům o koťátko, a nejen o to britské, ať vybírají nového člena rodiny opravdu pečlivě. Nejen u psů, ale i u koček (kde se na toto pravidlo často zapomíná) platí, že by koťátka měla být už u chovatele vhodně socializovaná a vyrůstat v kruhu rodinném. Jen tři měsíce staré koťátko si ponese s sebou do nového domova to, v jakých podmínkách se narodilo a jakým způsobem se k němu během této doby choval chovatel, a nedobré zkušenosti se budou odrážet po celou dobu jeho života.

Renáta Kopanicová, Salon U chrta

 

Radčina kočičí princezna

Celým jménem Bangie El Tigre Blanco je černá britská kočka, stříbřitě mramorovaná se zelenýma očima. Mnohdy otrávená, namyšlená šestikilová micina. O jejím původu a rodokmenu víme víc než o svém. Svým chováním mi připomíná princeznu, protože je namyšlená, netýkavá a vždy za dámu. Stejně ji máme rádi a za nic bychom ji nevyměnili. Má spoustu dobrých vlastností. Když má náladu, je hravá, přátelská a občas přinese i malinké potěšení z venku. Jsou i chvíle, kdy si ke mně přilehne a začne se mazlit. No, je to jenom jednou za čas. Když přijede návštěva, buď se schová, nebo se jen tak projde, aby se známí mohli rozplývat nad její srstí a nad tím, jak je obrovská. Když dojde na to, že by si ji chtěl někdo pochovat, neexistuje. Začne se schovávat pod stůl, a když ji konečně ulovíme, žalostně mňouká, přestože jí nikdo nic nedělá. Naše kočičí potěšení si samo vybírá čas, kdy se chce mazlit. Její oblíbené zimní místo je v košíku na jejím stromě a v létě se chladí na podlaze. Mám nejraději, když se k nám přivalí do postele a krásně se natáhne. Sice zabere skoro veškerou postel, ale pro nás je to projev úcty

a ten moment si dobře pamatuji. Její hravá nálada se projevuje tak, že začne cválat po bytě a machruje ocasem všude, kde stojíte, sedíte nebo třeba ležíte. Když přineseme hodně věcí, je vždy zvědavá a všechno prozkoumá, i to mi přijde hrozně roztomilé. Kočky jsou pro mne ztělesněním lhostejnosti, proto je mám tak ráda.

Radka Studničková, 13 let

 

inzeraty